Numer 25 z dnia 21 kwietnia 2011
Redaktor numeru - hm. Jacek Garboliński
- Odsłon: 161553
hm. Marek Kamecki
W przyrodzie znane są rozliczne sposoby obozowania – obozy wędrowne, stałe, zgrupowania, obozy drużyny, „ obozy karuzele”, a także obozy zastępów. Każdy ze sposobów (może poza zgrupowaniem) jest uzależniony od poziomu drużyny, czyli od rodzaju sytuacji wychowawczych jakie chce stworzyć drużynowy – inne sytuacje spotykają harcerzy na obozie wędrownym, a inne na stałym – itd.
- Odsłon: 51646
hm. Robert Chalimoniuk
Każdy, kto choć raz w życiu, jechał niemiecką autostradą nie potrzebuje opisów jej użytkowania. Szerokie, proste, niemal idealnie gładkie drogi pozwalają szybko się przemieszczać, zapewniając przy tym niezbędne bezpieczeństwo. Trzy albo i więcej pasów w jedna stronę, wiadukty,tunele, bezkolizyjne przejazdy. Prosto jak okiem sięgnąć.
- Odsłon: 49819
- Odsłon: 68200
hm. Tomasz Maracewicz
U zarania skautingu nie pomyślano o wielu rzeczach. Na przykład nie pomyślano o specjalnościach. Rzeczywiście. Podstawowe dzieła na których wyrósł skauting, autorstwa Roberta Baden Powella: „Skauting dla chłopców” i „Wskazówki dla skautmistrzów” nie mówią nic o drużynach specjalnościowych – z jednym wszakże wyjątkiem: skauting wodny. To jemu Naczelny Skaut Świata poświęcił jedną ze swoich gawęd, zatytułowaną zresztą po prostu – „Skauci wodni”.
- Odsłon: 61069
hm. Katarzyna Dulińska HR
Wyglądam za okno i oczyma (na razie duszy) widzę delikatne pąki, małe listki i czuję zapach soczystej zieleni po popołudniowym deszczyku. Jednych przyłapał na spacerze, innych w pracy, a mnie... na szukaniu miejsc kolonijnych. No tak – kończę marzyć, wracam do komputera i przeszukuję portale z noclegami. Ahoj przygodo! Bo łatwo zazwyczaj nigdy nie jest.
- Odsłon: 49770
Michał Pałamarz HR
W całej Federacji Skautingu Europejskiego, do której należy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, metodyka pracy z wilczkami oparta jest na książce Rudyarda Kiplinga ,,Księga Dżungli”. Robert Baden-Powell miał kilka propozycji, z których wybrał właśnie tę. Wahał się szczególnie, czy nie wybrać ,,Robin Hooda”, ale ostatecznie po konsultacji pedagogicznej z Verą Barcliffe, wybrał tę powieść. Ważnym było, aby gra, w którą wejdą chłopcy w wieku lat ośmiu, była oparta na ciekawej historii.
- Odsłon: 57171
- Odsłon: 76771
- Odsłon: 47982
- Odsłon: 86735
- Odsłon: 61500
- Odsłon: 46918
- Odsłon: 59587
phm. Agnieszka Leśny
Problematyka czasu wolnego jest jednym z tych obszarów, gdzie harcerska praktyka rozmija się z przyświecającymi nam ideami. Ze względu na wielość zajęć pozalekcyjnych, wydłużające się godziny pracy i inne zobowiązania, większość harcerskich działań realizujemy albo w formie mailowania po nocach, albo w weekendy.
- Odsłon: 60919
- Odsłon: 86429
PRAWO HARCERSKIE (NIE)ROZUMIANE...?[1] CZ. I
- analiza interpretacji Prawa Harcerskiego przez harcerzy -
Prawo Harcerskie jest zbiorem zasad, wartości najważniejszych dla ruchu harcerskiego, i pomimo tego, że w różnych organizacjach jest ono różnie sformułowane, to można mówić o wspólnych wartościach i postawach: braterstwie, przyjaźni, tolerancji, uprzejmości, honorze, dzielności, szacunku dla przyrody, posłuszeństwie rodzicom i przełożonym, karności, sumienności, pogodzie ducha,optymizmie, oszczędności, ofiarności, gospodarności, czystości w myśli, w mowie i w uczynkach, unikaniu używek.
- Odsłon: 73953
PRAWO HARCERSKIE (NIE)ROZUMIANE...?[1] CZ. II
- analiza interpretacji Prawa Harcerskiego przez harcerzy -
Poniższy tekst stanowi kontynuację pierwszej części artykułu wprowadzającą w tematykę współczesnego rozumienia Prawa Harcerskiego przez członków różnych organizacji harcerskich.
- Odsłon: 78783
hm. Piotr Łysoń
Po pierwsze z pokorą muszę przyznać, że moja wiedza o Górnym Śląsku jest cząstkowa i niepełna . Mimo tego postanowiłem zdobyć się na odwagę napisania kilku zdań na ten temat. Skłoniła mnie do tego dyskusja medialna z ostatnich dni na temat Ślązaków, Śląska, Ruchu Autonomii Śląska, Polskości i Polski.
- Odsłon: 66500
hm. Jarosław Błoniarz
Trafiłem ostatnio na książkę, wspomnienia znanego człowieka. Otwieram na stronie 60-tej i czytam:
"Jedną z najlepszych rzeczy jaki mi się w tym okresie przytrafiły była przynależność do skautów. Ich twórca, Baden-Powell, cudowny człowiek, który świetnie rozumiał potrzeby małych chłopców, naprawdę wierzył, że bez skautów Imperium Brytyjskie by upadło. Wstąpiłem do zastępu Bobrów 7 Drużyny Skautów w Dartford (…)."
- Odsłon: 82653
- Odsłon: 99235