nr 17 - krąg granatowy

 

Ponad wierzchołkami strzelistych świerków rysują się zielone podnóża gór, wyżej wyrastają z nich strome zbocza skalne porośnięte łanami kosodrzewin, zaś hen w górze z sinej mgiełki wyrastają wierzchołki najwyższych tatrzańskich szczytów. To właśnie jest Głodówka, Polana z najwspanialszą panoramą Tatr. Kieżmarski, Lodowy, Gerlach, Ganek, Mięguszowiecki - to wszystko stąd widać , to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wyobraźnie poruszają skalne urwiska, czarne granitowe zerwy i seledynowe upłazki.  To tu w tej niesamowitej scenerii ma swoje miejsce schronisko Głodówka -  dla harcerzy miejsce szczególne.

phm. Robert Chalimoniuk

Całkiem niedawno poproszony zostałem o przeprowadzenie gry na złazie chorągwi. Gry dla instruktorów, p.o. drużynowego i ich przybocznych, a wiec dla ludzi w różnym wieku, poziomie dojrzałości i uwarunkowaniach fizycznych. Trudne zadanie. Instruktorzy to wymagający odbiorca, co nie zadowoli się byle bieganiem po lesie, chce zawsze wnieść nieco od siebie, wykazać kreatywność. Nie wszystkich też traktować można jedną miarą – bo jak to kazać się zmierzyć wiekowemu harcmistrzowi z nastoletnim przybocznym?
Tematyka Złazu nawiązywała do konfederacji barskiej – okresu barwnego i ciekawego, pełnego sprzeczności i jakże dla nas charakterystycznego. Postanowiłem to wykorzystać. Tak powstał pomysł gry „Rzeczypospolita Sarmacka”. Gry, gdzie dyplomacja przeplata się z harcami, gdzie własna pomysłowość pozwalała rozbudowywać fabułę i zasady.
W pewnym sensie przedstawia też nasza zjazdową rzeczywistość…

phm. Robert Chalimoniuk

Jak gra wyglądała na Mazowszu.
Wszystko zaczęło się od instruktażu, czyli od wyjaśnienia zasad gry. Całość zajęła 5 może 7 minut (zgodnie z zasadą: jeśli tłumaczenie zasad zajmie ponad 10 min gra jest za skomplikowana i nie wyjdzie) Pomocna okazała się w tym prezentacja przygotowana w PawerPoincie. Zwięźle, niemal w punktach, udało się przedstawić zasady. O dziwo, mimo wielkiego skomplikowania nie było zbyt wielu pytań. Na wszelki wypadek każdy dostał do ręki wydruk z regułami.

phm. Robert Chalimoniuk

Wzorzec osobowy to jeden z najskuteczniejszych środków oddziaływania wychowawczego. W praktyce pracy harcerskiej wzorcem takim jest człowiek najbliższy, wódz. W drużynie bezdyskusyjnie jest nim drużynowy. To w niego wpatrują się harcerze naśladując postawę, niekiedy zachowania, przejmując poglądy. Drużynowy odbija się w swojej drużynie jak w lustrze – mawiał Baden Powell.

phm. Agnieszka Leśny HR

Wydaje się, że organizacje harcerskie nie są postrzegane jako dobry, potencjalny partner we wspieraniu wychowania przez konkretne szkoły czy samorządy lokalne. Rzeczywistość deklaracji Ministerstwa Edukacji to jedno - a drużyny wyrzucane z harcówek w szkołach - to drugie.

pwd. Maria Żurko 

Jeśli chcesz założyć gromadkę skrzatów to pamiętaj, że są osoby, które bardzo chętnie Ci w tym pomogą. Są również osoby, które zrobiły to przed Tobą, co oznacza, że prowadzenie skrzatów jest możliwe!

hm. Marek Gajdziński

Poradnik, co i jak należy zrobić aby zorganizować obóz zgodny z aktualnymi przepisami sanitarnymi i oświatowymi.

W dniu 22 maja 2008r. Główny Inspektor Sanitarny zatwierdził nową instrukcję sanitarną dla obozów pod namiotami organizowanych w miejscach nie posiadających stałej infrastruktury. Głównie chodzi oczywiście o obozy harcerskie. W stosunku do poprzedniej instrukcji zawiera ona szereg istotnych zmian wybitnie ułatwiających organizację tradycyjnego, puszczańskiego obozu harcerskiego. Poniższy poradnik stanowi próbę przełożenia na język „harcerski” wymogów tej instrukcji. Zawiera sprawdzone rady oraz listę czynności które trzeba koniecznie wykonać przed obozem, podczas budowy oraz w jego trakcie aby sprostać wymogom sanitarnym.    

Agnieszka Kłosowska

Zabawa była znana człowiekowi od samego początku jego istnienia.
Pedagodzy opracowali wiele definicji terminu „zabawa”. Niektórzy określają ją jako specjalną, naturalną, wrodzoną metodę uczenia się człowieka.