nr 12 - krąg granatowy

hm Paweł Wieczorek KOHUB 

Najlepsze klingi przekuwało się wielokrotnie, długo trzymając w ogniu. Na przykład japońskie katany lub arabskie damascenki. Podobnie z podchodami, więc warto gorąco dyskutować na łamach POBUDKI grzmocąc się po kowadłach i rozgrzewając do białości, zamiast potem kłócić się i obrażać na obozie lub co gorsza grzmocić skautowymi laskami.

phm. Robert Chalimoniuk

Tego poranka miało nie być. Tak jest! Mieliśmy go przespać. Należało nam się. Po nocnych podchodach i obronie obozu, gdy już świtało, zdecydowaliśmy się zmrużyć oczy. Swoją drogą sami sobie zgotowaliśmy ten los. Wysłaliśmy kursantów na chatki nie zaopatrując ich wystarczająco w prowiant. Specjalnie. Pomysł był taki by sami go zdobyli wykradając paczki z obozowego kręgu. Podejść można było własny obóz, gdzie wartowała komenda oraz żeńską Agricolę, którą udało nam się do tego skaptować.

hm Marek Kamecki 

„ Jeżeli rybak założy na haczyk przynętę, którą on sam uważa za smaczną, na pewno nie uda mu się złowić wiele, a w każdym razie nie złowi „ostrożnych" gatunków ryb. Dlatego więc używa na przynętę tego co lubią ryby. Tak samo z chłopcami..."

Robert Baden-Powell, „Wskazówki dla skautmistrzów", Warszawa 1991,s.24.

Wielokrotnie widziałem jak pełni entuzjazmu młodzi instruktorzy padali w walce , jak w wyniku dobrych chęci psuli prosty koncept na robienie harcerstwa. Czy to się działo w wyniku młodzieńczego braku doświadczenia czy też zabrakło dobrego lidera, który poprowadziłby drużynowego jest bez znaczenia - najczęściej był to splot obu tych powodów. Pomysł „jak prowadzić drużynę harcerzy" jest prosty - jest tak szaleńczo prosty, że często nie chcąc dać wiary w jego prostotę ludzie komplikują go do upadłego.

phm. Agnieszka Leśny

Nowa książka o Aleksandrze Kamińskim.

phm. Robert Chalimoniuk

Gra terenowa to ważny element w życiu drużyny. Na obozie wręcz nieodzowna. To właśnie jedna z tych przynęt, na które radził łowić Baden-Powell. „Pamiętajcie, że chłopiec chce od razu po wstawieniu do drużyny ruszyć na harce: nie zamrażajcie jego zapału wykładami bez końca. Dajcie mu gry i ćwiczenia skautowe, których on pragnie, a szczegółów technicznych nauczycie go pomału praktycznie." zalecał we wskazówkach.