phm. Agnieszka Leśny

Nowa książka o Aleksandrze Kamińskim.

Wydawca: Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2006

Stron: 300

Nakład: 500 egz, twarda oprawa

O „Kamyku” napisano już naprawdę dużo. Są ciepłe opracowania biograficzne i naukowe traktaty o wkładzie Aleksandra Kamińskiego we współczesną pedagogikę. Dlaczego więc profesor Półturzycki, znany polski andragog, podjął się napisania kolejnego dzieła?

Autor twierdzi, że z prywatnej fascynacji postacią Kamyka oraz z prowadzonego na uniwersytecie seminarium poświęconemu jego twórczości - i rzeczywiście „Aleksander Kamiński” jest książką naukową o dorobku Kamyka, choć zawierającą wiele wątków biograficznych.

Książka podzielona jest na dwie części; Człowiek i dzieło przedstawia biografię Kamińskiego oraz bibliografię jego prac, natomiast w druga pt. Bogactwo tekstów przybliża najważniejsze teksty tj. „Antek Cwaniak”, „Książka wodza zuchów”, „Kamienie na szaniec”, „Andrzej Małkowski” i inne. Część ta zawiera obszerne cytaty, konkluzje i tezy stawiane w poszczególnych dziełach, które zachęcają do sięgnięcia po oryginały oraz systematyzują wiedzę o wielkim pedagogu.

Niewątpliwą zaletą książki jest wskazanie innych opracowań o tytułowym bohaterze, co ułatwia poszukiwanie bibliograficzne i sprawia że jest cennym zbiorem informacji o czym Kamiński pisał i co o nim pisano.

Książkę polecam osobom zainteresowanym twórczością Kamińskiego z punktu widzenia naukowego, głównie pedagogiki społecznej. Nie jest to lektura do poduszki, ale rzetelne, systematyczne opracowanie pomocne przy analizie poszczególnych dzieł bohatera. Warto jednak zaznaczyć, że większość analiz dotyczy prac związanych z harcerstwem i są one dużo obszerniejsze niż te związane bezpośrednio z pedagogiką społeczną.