hm. Paweł Wieczorek
Szanowne Czytelnictwo! At, co gadać po próżnicy jak mawiał któryś z bohaterów „Trylogii”, może zanim skończę pisać, przypomnę sobie który. Macie tym razem tyle artykułów do przeczytania, że mój wstępniak już wam na nic. A wszystkie świetne, w tym niektóre nawet lepsze! No, może trochę przesadziłem, ogłaszam otwarty konkurs na znalezienie słabego tekstu w tym numerze. Tym samym zmuszam was do przeczytania wszystkich i o to właśnie chodzi!
Choć autorów mamy dostatek, wciąż namawiam do pisania. Dobrych zawsze przyjmiemy, najwyżej poczekają w kolejce. A jeśli ktoś zrobi wywiad z nowym prezydentem, ma u mnie dużą melbę z dostawą do domu i żelazko z termostatem, o ile wykupi wycieczkę na Bali.
Bo właśnie o to też chodzi, żeby się Bali.
Starczy już o trzeciej POBUDCE, wszystko co ważne, znajdziecie tradycyjnie w trzech kręgach: czerwonym, zielonym i granatowym. Przy okazji „kręgów” przypominam po raz kolejny o graficznej koncepcji naszej strony: tradycyjnie składa się ona z trzech koncentrycznych kręgów (widać tylko niewielkie ich wycinki), których kolory wyznaczają stopień trudności zamieszczanych tam tekstów. To oczywiście wielkie uproszczenie, bo na przykład krąg granatowy przeznaczyliśmy na listy do Redakcji oraz inne głosy Czytelników, co oczywiście nie oznacza, że w roli Czytelnika nie może wystąpić redaktor którego nazwisko znajdziecie w stopce, jeśli nie pisze akurat o idei, metodzie ani innych uczonych sprawach. Przecież redaktorzy, przynajmniej większość z nich, też umieją czytać. Skąd taki właśnie dobór kolorów „kręgów” pewnie już wiecie, więc nie tłumaczę więcej. Z pewnością KAŻDY może spróbować czytać artykuły zamieszczane w dowolnym miejscu strony, choć te w czerwonym kręgu mogą okazać się dla drużynowych, zwłaszcza tych młodszych, trochę zbyt egzotyczne, bo omawiają problemy ogólnoharcerskiej natury, mało mające wspólnego z codzienną pracą w drużynie. Ale nie zawsze i nie na pewno, więc spróbować niewątpliwie warto. Białe tło, które – jak zapowiadałem kiedyś – ma służyć do wymiany myśli, poglądów i innych form kontaktów międzyludzkich w sposób poufny, bez publikowania, został przez Pleno Titulo Czytelników w należyty sposób wykorzystany podczas obozów. Było miło. Koleżanka i koledzy ze stopki redakcyjnej potwierdzą. I co, nie tacy straszni ci POBUDZENI? Przypominam, że jesienią i zimą też jesteśmy do dyspozycji.
A skoro już o jesieni mowa: w listopadzie obchodzimy XXV lecie KIHAM-ów. W imieniu organizatorów zapraszam, nie na żadną „akademię ku czci”, tylko na sesję z cyklu „Harcerz w służbie publicznej”, podczas której będziemy się wspólnie zastanawiać nad tym jak Kręgi Instruktorów Harcerskich imienia Andrzeja Małkowskiego wpłynęły na dzień dzisiejszy Harcerstwa i co z ich dorobku ruch może jeszcze wykorzystać w przyszłości. Sesja odbędzie się 12 listopada w Gdyni na wzgórzu św. Stanisława, u Jezuitów na Działkach Leśnych (tak się nazywa dzielnica) tam gdzie był ostatni zjazd ZHR. Początek o godzinie 16.00, a wcześniej, przed 15.00 przewidujemy akcent morski, czyli wizytę na pokładzie „Daru Pomorza”. Każde dziecko wskaże gdzie cumuje.
Do zobaczenia z tymi, którzy pojawią się w Gdyni! Z innymi spotykamy się jak zwykle na naszej stronie www.pobudka.zhr.pl
Czuwaj!
hm. Paweł Wieczorek KOHUB
Redaktor Naczelny
Były KIHAM-owiec i współżałożyciel ZHR, dziś poza czynną służbą.. Z zawodu dziennikarz, niektórym w harcerstwie znany jako autor książek, np. „Zielonego Straszydła”, „Szkoły harców”, „Pięciu Zielonych”. Ojciec dwóch instruktorek ZHR.