phm. Agnieszka Leśny HR

Redaktor Naczelny Pobudki, aktywny uczestnik e-zjazdu, poprosił mnie o opinię na temat takiej formy komunikacji. Oto ona:

„Fenomenu”, o ile był taki, e-zjazdu nie rozumiem i nie do końca dostrzegam. Dla mnie – stałej bywalczyni list dyskusyjnych i for internetowych – w zasadzie od znanych mi form się nie różnił. Popularność zyskał pewnie dzięki naprawdę prężnej reklamie.
Jeśli e-zjazd miał być wstępną dyskusją delegatów – to chyba nie był. Wypowiadali się głównie nie-delegaci, wolna moderacja czyniła z wątków tablice ogłoszeń, a nie dynamiczną dyskusję.
Jeśli e-zjazd miał być miejscem gdzie delegaci mogą poznać zdanie osób, które ich wybierały – to taką rolę spełnił, pytanie na ile delegaci wezmą to pod uwagę. 
Jeśli e-zjazd miał pokazać rozkład opinii wśród delegatów – to nie do końca pokazał bo nie wszyscy dyskutowali, a nawet nie większość.

Oczywiście – każde forum wymiany myśli jest ważne. Ważne, że e-zjazd był popularniejszy niż „zwykłe” forum dyskusyjne, o czym przekonałam się gdy ze zdziwieniem wysłuchałam opinii o poziomie dyskusji z ust mamy dziecka z naszego szczepu. 

Jednak w wydaję mi się, że już jakiś czas temu przekroczyliśmy „masę krytyczyną” dyskusji na te same tematy. Mam poczucie stałości argumentów. Właściwie teraz to już tylko głosować bo zdania swoje znamy. Osobiście bardziej potrzebuję teraz czasu na przemyślenie, niż kolejnych – pustych już - dyskusji o lustracji, polityce itd.

E-zjazd jest skarbem dobrze formułowanych, napisanych porządną polszczyzną, ważnych myśli. Tylko co my mamy z nimi teraz zrobić? 

Szkoda, że (jak zwykle!), w dyskusjach mało było głosów obowiązujących władz.Za to sporo było opinii instruktorów, o których wcześniej nigdzie nie słyszałam – dlatego bardzo dobrym pomysłem było obowiązkowe podawanie swoich danych, stopni itd.

Myślę, że e-zjazd wniósł by dużo więcej w przedzjazdowe dyskusje gdyby jednak nie był moderowany (co bardzo opóźniało) i gdyby w pełni wykorzystać możliwości takiego systemu np. sondy itd. 

phm. Agnieszka Leśny HR
szczepowa 4 WDHiZ „Czwórka Warszawska”
im. Andrzeja Romockiego „Morro”
Delegatka Mazowsza na IX Zjazd ZHR
 
{mos_sb_discuss:9}