hm. Marek Gajdziński – redaktor prowadzący
hm. Jacek Garboliński – techniczny

 

„Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz plecak swój i gitarę.” Zanim jednak zanurzysz się w puszczy, zanim przesiąkniesz jej zapachem i nastroisz się na odbiór jej odgłosów, poświęć chwilę naszym wspólnym sprawom. Tematem tego numeru "Pobudki" jest ORGANIZACJA. Organizacja w sensie ogólnym, a w szczególności nasza organizacja. Jej kondycja i kierunek w jakim zmierza.

Wikipedia twierdzi, że organizacja to "celowa grupa społeczna, która funkcjonuje według pewnych reguł i zasad, współpracująca ze sobą - by osiągnąć określony cel”. Definicja prosta jak drut i w dodatku trafna. Bez wątpienia taką grupą ludzi jest ZHR. Pytanie tylko czy wszyscy jednakowo pojmujemy cel dla którego zdecydowaliśmy się na współpracę i jak ta współpraca przebiega? 
 
Dyskusje ideowe toczą się na łamach "Pobudki" od czterech lat. Często bywają gorące. To świadczy o tym, że nie do końca jednakowo pojmujemy cel dla którego pracujemy w ZHR. 
 
Ktoś powie – to fatalnie. Trzeba precyzyjnie wyznaczyć kurs. Jak komuś nie pasuje i zamierza  kręcić się przy sterach, trzeba go usunąć z pokładu w najbliższym porcie. Inaczej nigdzie nie dopłyniemy. Niech czeka na inny statek, którym dopłynie tam, dokąd sam chce. Albo niech sam sobie go zbuduje.
 
Ktoś inny powie – to wspaniale. W końcu, nie zaciągnęliśmy się na okręt liniowy. Płyniemy prywatnym jachtem, niech załoga decyduje dokąd i którędy chce płynąć. Jest tylko jeden warunek - jak już znalazłeś się na pokładzie – stój w CZYSTYCH BUTACH!
 
Taki oto dylemat natury ogólnej mamy w ZHR. Ale tym razem nie o tym. Tym razem pochylamy się nad jakością naszej współpracy. Przyglądamy się zasadom jakie tę współpracę regulują i efektom pracy naszych kapitanów, sterników i bosmanów. Nasi autorzy często wyrażają poglądy krytyczne, ale jednocześnie wskazują rozwiązania, które będą ich zdaniem lepiej służyć naszym wspólnym celom. Leżąc na pryczy, płynąc kajakiem, wspinając się pod górę – pomyśl także o tych naszych wspólnych sprawach. Wyrób sobie własne zdanie! Ty też płyniesz tą łajbą!
 
22 numer przynosi też pewną nowość. Widząc żywiołowy rozwój ruchu wydawniczego w ZHR, redakcja postanowiła promować wartościowe jej zdaniem, lokalne wydawnictwa. Będziemy wyłapywać najciekawsze teksty i je „przedrukowywać”. Jako że wszyscy żyjemy w przedobozowej gorączce, w tym numerze zamieszczamy dwa teksty dotyczące pionierki i zdobnictwa z niezwykle ciekawego, 3-go numeru „Harcerskiego Mazowsza” w całości poświęconego programowi obozu harcerskiego i kolonii zuchowej.  Polecamy! 
 
hm. Marek Gajdziński – redaktor prowadzący
hm. Jacek Garboliński – techniczny