phm. Mariusz Ossowski
 
Zlot XX-lecia ZHR już tuż tuż – bo za nieco ponad dwa miesiące. Co więcej – przygotowania do Zlotu idą pełną parą. Weźmie w nim udział ponad 3 000 harcerek i harcerzy ZHR. Poza Koronowem, odwiedzimy również Toruń i Bydgoszcz. Śmiało można zatem powiedzieć: Zlot ma się dobrze! 

Pełną parą pracują zespoły programowe. Komendanci Gniazd Harcerek i Harcerzy Zlotu – hm Ania Dudzik i phm Radek Podogrodzki – dbają o to, aby program Zlotu, który nabrał już kształtu, został ubrany w ładne i nietuzinkowe szczegóły. Zajmuje się nim ponad trzydziestu instruktorów z różnych miejsc Polski, a nad wszystkim czuwa jedenastoosobowa Komenda Zlotu. Ale przejdźmy do konkretów.
 
Ponad 3 000 uczestników przyjedzie w poniedziałek 3 sierpnia 2009 roku nad Jezioro Koronowskie. Część z nich dotrze do Koronowa specjalnymi pociągami zamówionymi przez ZHR w spółce PKP Przewozy Regionalne, a dalej, do miejsca zlotu dotrą wahadłowymi autobusami – wprost pod bramę Zlotu i do swoich obozowisk.
 
Skala logistycznych przedsięwzięć zlotowych nie przeraża jednak Komendanta Zlotu – hm Artura Nowaka.  Świadczy o tym również fakt, że na dwa dni cały Zlot zostanie przeniesiony do innych miast.
 
Ale wróćmy do początku. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w gniazdach swoich chorągwi. Ich budową zajmą się ekipy kwatermistrzowskie, które na kilka dni przed otwierającym apelem zbudują zlotową infrastrukturę.
 
Pierwszy programowy dzień zlotu – wtorek – zlotowicze spędzą w… Toruniu. Gra miejska w tym mieście zostanie przygotowana przez toruńskie instruktorki. Jej celem jest pokazanie grodu Kopernika jako miejsca wartego odwiedzenia. Stąd w trakcie gry pojawi się wiele punktów związanych z kulturą, sztuką, historią. Do Torunia zlotowicze przedostaną się trzema pociągami specjalnymi i w ten sam sposób wrócą.
 
Środa to dzień organizacji. Gry i turnieje opracowują, pod bacznym okiem Głównych Kwater Harcerek i Harcerzy, specjalnie zebrane zespoły. Tym razem nie opuścimy okolic Koronowa.
 
Czwartek to Bydgoszcz. Tam, na stadionie olimpijskim „Zawiszy” i Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” odbędzie się olimpiada sportowa. Nad jej przygotowaniami czuwają Wielkopolanie. A wieczorem? Wieczorem wspólne zdjęcie Zlotu na rynku w Bydgoszczy i koncert dwóch ekip grających w projekcie „W górach jest wszystko co kocham”. Będą to zespoły „Na Bani” oraz „Dom o zielonych progach”.
 
W piątek będziemy wędrować. Zarówno w przestrzeni, jak i w głąb swojej duszy. Bo to dzień pielgrzymowania, który zakończy się Misterium. Misterium ma być niebanalne – i pewnie dlatego jego forma jest dla nas nadal mi(s)tyczna.
 
Przedostatni dzień naszego spotkania to Jarmark Zlotowy w Koronowie, gdzie każde środowisko będzie mogło pokazać to, co ma najlepszego. Jarmark – w rzeczy samej – jest czymś niekoniecznie uporządkowanym. Dlatego też forma prezentacji środowisk będzie dowolna. A jak ostatecznie będzie wyglądała – dowiemy się dopiero 8 sierpnia 2009. Wiemy jednak już teraz, że ten dzień zakończy się festiwalem piosenki i koncertem reggae. Zagrają dla nas „Majestic” i „Etna – Kontrabande”. Kto nie zna – niech sprawdzi. Na pewno zabawa będzie przednia. A spać nie pójdziemy zbyt wcześnie…
 
Czas rozstania przyjdzie w niedzielę 9 sierpnia. Wtedy to podczas końcowego apelu ściągniemy flagę Zlotu, a modlić się będziemy na Mszy św. Wspólnie z Prymasem – kardynałem Józefem Glempem. Ostatecznie jednak Zlot zakończy się później. Tam w Koronowie – dopiero po tym, jak Kwatermistrzyni Zlotu – phm. Barbara Brzewska – pozwoli opuścić miejsca gniazd ich kwatermistrzom. Później przyjdzie jeszcze czas na rozliczenia, sprawozdania, archiwizację…
 
Za nieco ponad tydzień – z początkiem czerwca – ukaże się pierwszy numer „Gońca Zlotowego”. Będzie on dostępny, jak również inne przydatne materiały, na stronie www.zlot.zhr.pl. Pracuje nad tym Zlotowe Centrum Informacyjne.
 
Podczas Zlotu odbędzie się również konferencja, będzie działało centrum wystaw zlotowych, Karczma Zlotowa i inne dodatkowe aktywności. Ale o tym już innym razem…
Do zobaczenia na Zlocie!
 
phm. Mariusz Ossowski
Szef Zespołu PR Zlotu
Zlotowe Centrum Informacyjne
  
Od 2006 roku na funkcji Przewodniczącego Zarządu Okręgu Pomorskiego ZHR, członek Kapituły Harcerza Orlego 1 Gdańskiego Hufca Harcerzy WIDMO.Członek Komendy Zlotu XX-lecia ZHR ds. Public Relations i Szef Zlotowego Centrum Informacyjnego.
Mąż Agnieszki, tata czteromiesięcznego Piotrka.Absolwent Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Wydziału Zarządzania i Ekonomii tej samej uczelni oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i Akademii Koźmińskiego.