Dh Conchita Klaudia Chojnacka
 
Harcerstwo rok 2028...
 
Sylwestra ZZ spędził nad morzem. Większość ZZtów z całej Polski wszystkich Organizacji Harcerskich zjechało się do Gdyni, gdzie świętowali Sylwestra kąpiąc się w lodowatym morzu, jedząc dziwne potrawy i wymieniając kontakty między drużynami.
 
 W ferie zimowe RD poleciała do Włoch. Gościła u jednej z drużyn skautowych. Nasze harcerki wiele się nauczyły od tamtejszego skautingu, również Kadra postanowiła wprowadzić mundury skautów do naszej drużyny. 
 
 W maju moja drużyna miała grę terenową ze znakami patrolowymi. Zastępy jeździły metrem i krótkie odcinki pociągami. Punkty były w dzielnicach i różnych miastach między Łodzią a Warszawą. Gra trwała dwa dni, a każdy patrol musiał znaleźć sobie gdzieś nocleg i  miał tylko pieniądze na wyżywienie. 
 
Jak co roku od kilku lat nie udało pojechać się drużynie na obóz. Obozy pamięta już tylko Kadra i co nieliczne osoby z RD. Teraz powycinano lasy, jeziora pozatruwano, przyrodę zniszczono. Wakacje spędzamy na biwaku na małej działce drużynowej. Ale tam i tak luksus- śpimy na łóżkach, myjemy się pod prysznicem, a gry terenowe mamy po lasku zajmującym 1Ha działki.
 
Rozpoczęcie Roku Harcerskiego 2028/29 to uroczystość w każdych Okręgach. Cały Okręg Łódzki zebrał się na Piotrkowskiej, a Okręg Warszawski na ulicy Marszałkowskiej i przeszły nią reklamując harcerstwo. Po dojściu na główny plac miasta odbył się apel o formie już 12 lat temu wymyślonej. Najpierw na rozkaz „Zastępowi przygotują raport” wszyscy szeregowi się odliczyli; ma komendę ‘Drużynowi przygotują raport” zastępowi zameldowali drużynowym swoje zastępy; na okrzyk „Hufcowi przygotują raport” drużynowi zameldowali swoje drużyny, a na komendę „Zastępca Komendanta Okręgu zamelduje Okręg” hufcowi zameldowali hufce, a następnie Zastępca zameldował Okręg Komendantowi. Choć dzięki temu systemowi meldowania każdy harcerz/rka czuje się ważny (bo może się zameldować) i nie ma pomyłek co do ilości osób, tak jednak apele są bardzo długie.  Kolejnym minusem apeli Okręgu czy Chorągwi jest różnorodność mundurów: wiele drużyn ma umundurowanie skautowe (Koszula bądź t-shirt, krótkie spodenki i chusta z plakietkami), niektóre drużyny maja tylko mundury polowe (T-shirt w kolorze drużyny), a co nieliczne drużyny zachowane „stare” wzory munduru (szara sukienka do pół uda wcięta w pasie z kieszeniami i chustą pod kołnierzykiem oraz zielona koszula z kieszeniami na krótki rękaw i chustą z rogami jak krawat).
 
Święto drużyny – nasze urodziny było w harcówce. Przez laptopy drużyna połączyła się z Matką Drużyny (założycielką drużyny). Harcerki zadawały pytania, Matka odpowiadała. Następnie w trójwymiarowym wyświetlaczu została pokazana cała historia naszej drużyny. Na kominku harcerki zaśpiewały piosenkę drużyny, a przyboczna opowiedziała gawędę o tym, jak kiedyś wyglądało harcerstwo...
 
W Dzień Wszystkich Świętych nasza drużyna trzyma starą tradycję wart nad grobem patronki, co wyginęło już w innych zwyczajach drużyn. Każdy zastęp stał jedną godzinę zmieniając szeregowe. Na grobie naszej patronki, o której zresztą drużyna bardzo mało wie, każdy Zastęp postawił elektryczny znicz i sztuczną wiązankę. 
 
W Wigilię Drużyny drużyna udała się do pobliskiego baru „Obiady domowe” gdzie w wielkim tłoku miała zarezerwowane dwa stoliki. W barze tym Wigilię spędzały również 3 inne drużyny harcerskie. Po zjedzeniu potraw harcerze „poruszyli” rodziny spędzające tam też swoje święto i wszyscy zapląsali kilka pląsów, co oczywiście wiele osób filmowało telefonami (wiadomo, taki widok, nie zdarza się często).  
 
Sylwester: Tym razem ZZ zrezygnował z Sylwestra nad morzem i RD udała się w góry, gdzie na szczycie Rys oglądała petardy i różne kolorowe pyły „farbując niebo”, pokazy samolotów z kolorowymi dymami. 
 
Myślę, że ten rok był ciekawy dla całej 5994 Łódzko-Warszawskiej Młodszoharcerskiej Drużyny Harcerek.
Czuwaj!
Dh sam. Klaudia Czuwajka”