Rozstrzygamy ogłoszony konkurs literacki na wizję harcerstwa za 20 lat. Trzeba przyznać, że autorzy nadesłanych prac byli dość ostrożni w przewidywaniach. Trochę zaskoczył nas brak rozmachu literackich wizji. 
 
Świat przecież przyspiesza w tempie trudnym do opisania. W ciągu ostatnich 10 lat przeszliśmy kilka rewolucji technologicznych, które przełożyły się na życie politycznie i społeczne.
 
Czy harcerstwo przez ostatnie 20 lat się nie zmieniło – i dlatego nie bardzo wierzycie w rewolucję, która może nastąpi w kolejnych dekadach? 
 
Postanowiliśmy*, więc nie przyznawać pierwszej nagrody. Niech pierwsze miejsce czeka na opowiadanie z odważną wizją (bądź odpowiednim umotywowaniem braku jakichkolwiek zmian).  
 
II miejsce – opowiadanie dh. Klaudii Chojnackiej – za zaskakujące pomysły i ciekawą wizję przyszłości (zwłaszcza geograficznego rozmieszczenia drużyn…). Przeczytajcie ! 
 
III miejsce – opowiadanie pwd. Marcina Śmigielskiego – za ciekawą refleksję nad upływającym czasem i różnicach pokoleniowych między instruktorami. Przeczytajcie ! 
Zwycięzcom gratulujemy! Naszych czytelników zachęcamy do lektury oraz nadsyłania nam kolejnych, harcerskich opowiadań - niekoniecznie w konwencji s-f. 
phm. Agnieszka Leśny
 
 
 
 
 
* Bez Kohuba i Orła, którzy odmówili uczestnictwa w tym procederze