pwd. Joanna Kacprzycka  
         
Gdy zostałam poproszona o napisanie artykuły do słynnej „Pobudki" na temat dotacji, to pierwsza moja myśl była „Co? Przecież nic nowego napisać nie można...". Później były wakacje, a wraz z nimi obozy, kursy, rozmowy. I nie raz przewijał się temat dotacji - tego, że mało kto wie skąd się bierze pieniądze dla drużyny, jak to zrobić i o co tak naprawdę chodzi.

Więc piszę co i jak z tymi dotacjami, z perspektywy Okręgu Mazowieckiego ZHR.

            Po pierwsze to skąd się bierze dotacje? Odpowiedź jest w  miarę prosta -z różnych źródeł. Są to miejsca takie jak: Urzędy Miasta, Zarząd Województwa Mazowieckiego, Fundacje, Kuratoria, Ministerstwa. O ile łatwo powiedzieć kto „rozdaje" pieniądze, to większy problem przychodzi gdy trzeba powiedzieć jak te pieniądze uzyskać. Otóż wygląda to następująco: wszystkie te wymienione przeze mnie podmioty w ciągu całego roku ogłaszają różnorodne konkursy, w których my (Okręg Mazowiecki ZHR) możemy brać udział. Cała procedura polega na kilku rzeczach:

1)      Ogłoszenie konkursu przez odpowiedni podmiot.

2)     Nasza decyzja czy bierzmy udział w konkursie tj. czy odpowiada temu, co jako harcerze robimy. I tak na przykład bierzmy udział w różnorodnych konkursach dotyczących rozwoju sportowego, edukacji itp., ale raczej nie zgłaszamy projektów do tych dotyczących opieki nad bezdomnymi zwierzętami itp.

3)   Gdy decydujemy się wziąć udział w konkursie, to teraz następuje najtrudniejszy etap -należy napisać wniosek. Nie wygląda to tak jak wniosek, który zapewne wielu z Was wypełniało i wysyłało do Okręgu. To wniosek, który jest składany na podstawie przepisów działu II rozdziału 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ma około 10 stron i mnóstwo różnych tabelek do uzupełnienia (zainteresowanych jego wyglądem odsyłam na stronę www.um.warszawa.pl/ngo do działu druki do pobrania). Napisanie takiego wniosku, żeby wyglądał jak najbardziej profesjonalnie trwa od 2 do 5 godzin mniej więcej - zależy od tego, jak dokładny i skomplikowany on jest.

4)   Sprawdzanie i poprawianie wniosku - napisany wniosek jest modyfikowany, sprawdzany i poprawiany przez Zarząd Okręgu, który zgłasza swoje wnioski i uwagi.

5)    Kompletowanie dokumentów - do każdego wniosku musi być dołączany plik dokumentów takich jak Statut ZHR, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, oświadczenia z ZUS, sprawozdania finansowe i merytoryczne i inne. Każda strona tych dokumentów musi być podpisana przez 2 osoby z Zarządu i poświadczona za zgodność z oryginałem.

6)   Wysłanie wniosku lub złożenie go osobiście w konkretnym terminie podanym w ogłoszeniu.

7)   Później czekamy na rozpatrzenie wniosku i po ewentualnym otrzymaniu dotacji uaktualniamy kosztorysy, harmonogramy i podpisujemy umowę.

To tyle jeśli chodzi o to, co my możemy zrobić. Całe reszta należy do Ciebie.

Ale o co chodzi z tą całą resztą? Tak naprawdę to nic skomplikowanego, jeśli się wie jak to zrobić. Dlatego też postaram się pokrótce powiedzieć Wam, co zrobić, żeby udało się pozyskać pieniądze na działalność Waszych drużyn czy hufców.

Co roku na jesieni Okręg Mazowiecki ZHR informuje o możliwości składania wniosków o dotacje na różne działania, które planujecie zorganizować. Co należy wtedy zrobić?

Po pierwsze to wypełnić wniosek o dotacje, którego wzór będzie się znajdował wraz z informacją o terminach wysyłania wniosków. Co do samego wniosku to najpierw należy się porządnie zastanowić co się chce zrobić, a później dokładnie wypełnić wniosek punkt po punkcie. Im dokładniej zostanie wypełniony wniosek, tym lepiej my będziemy wiedzieć co zamierzcie tak naprawdę zrobić i tym więcej będziemy mogli napisać o tym we wniosku zbiorczym na określone konkursy. Wtedy atrakcyjność i wiarygodność takiego wniosku automatycznie wzrasta. Tym samym przypominam, że należy wypełnić wszystkie (!) rubryki we wniosku. Następnie trzeba go wysłać pod wskazany adres mailowy i czekać na rozpatrzenie. Wnioski błędnie napisane lub posiadające jakieś niejasności będą odsyłane do poprawek. Tutaj należy zaznaczyć jak ważne jest wpisanie adresu mailowego w rubryce o danych teleadresowych oraz wysłanie wniosku w terminie, żeby był czas na ewentualne poprawki.

Później wniosek jest czytany i sprawdzany, katalogowany i brany pod uwagę gdy zostanie ogłoszony konkurs o takiej tematyce - tu ważne jest by wybrać jak najdokładniejszą tematykę realizowanego zadania np. sport, turystyka, kultura, profilaktyka, ekologia, a nie zaznaczyć wszystkie jakie się da, bo później trudno wyłapać pod co taki wniosek tak realnie podciągnąć.

Na samym końcu czekamy już na informacje czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał pieniądze. Jeśli tak to należy zgłosić się do Okręgu i odebrać dotację. Później wydać ją zgodnie z wytycznymi oraz napisać sprawozdanie z realizacji zadania! To bardzo ważne ponieważ, my później również musimy napisać jedno zbiorcze sprawozdanie z realizacji zadań wchodzących w skład całej dotacji. Ważną rzeczą jest również poinformowanie Okręgu w razie niemożliwości wydania dotacji - wtedy te pieniądze zostaną przeznaczone innym drużynom, które akurat ich potrzebują do realizacji swoich zadań.

To byłoby chyba na tyle skróconego kursu na temat dotacji.

Osobiście mam nadzieję, że uda się poprowadzić w tym roku szkolenia w jaki sposób pisać wnioski o dotacje. Jednakże na razie wszystko jest w fazie przygotowań. Ale gdyby się udało to informacji można się spodziewać na stronie Okręgu Mazowieckiego ZHR www.mazowsze.zhr.pl . Osoby z innych Okręgów w miarę możliwości również zapraszamy.

Wszelkie pytania i niejasności chętnie wyjaśnię zainteresowanym poprzez kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tym samym życzę powodzenia i satysfakcji z pisania wniosków.

pwd. Joanna Kacprzycka, Mazowiecka Chorągiew Harcerek ZHR