nr 14 - krąg zielony

W ostatnim czasie wiele działo się w Związku Harcerstwa Polskiego. Najpierw, w lutym 2007 roku, z powodu utraty wiary w możliwość osiągnięcia swoich celów, rozwiązał się Ruch Całym Życiem (pisaliśmy o tym w marcowej POBUDCE). RCŻ był strukturą wewnątrz ZHP, która stawiała sobie za cel m.in. dokonanie przemian w Związkum, w kierunku, mówiąc z uproszczeniem "prawdziwego harcerstwa". Potem, bodaj po raz pierwszy w historii ZHP, w czerwcu 2007, Rada Naczelna ZHP nie udzieliła absolutorium Głównej Kwaterze i Naczelniczce (tj. ekipie kojarzonej z dotychczasowym tzw. aparatem). Następnie we wrześniu 2007 Nadzwyczajny Zjazd ZHP odwołał władze (w tym Naczelniczkę i Główną Kwaterę) i powołał nowe. To co szczególnie szokujące, to fakt, iż nowa Naczelniczka i nowa Główna Kwatera prawie w całości kojarzona jest z ozdrowieńczym myśleniem o ZHP. W związku z tym, korzystając "z zamieszania" poprosiliśmy nową Naczelniczkę, druhnę hm Małgosię Sinicę o wywiad. Cały zamieszczamy poniżej (zdjęcia pochodzą z galerii zjazdowej Zjazdu Nadzwyczajnego).

hm. Paweł Wieczorek

 (...)Pomyślcie. Ci, co Ją znali - wiedzą. Czyż może być piękniejsza służba dla harcerki, niż samarytanka? A Maryla była sanitariuszką już w batalionie „Zośka" i pozostała nią nieledwie do śmierci. Prawda, Maćku? - Ty to wiesz najlepiej.

Nie wykuwam swoich słów w kamieniu, piszę czystą emocją, więc chyba wolno podzielić mi się dwiema osobistymi refleksjami. Bardzo osobistymi.(...)

Maciej Strzembosz

Wiersz odczytany w kościele św. Zygmunta na Żoliborzu 27 lipca 2007 roku na pożegnanie Mamy, Ś.P. Maryli Strzemboszowej. Publikacja za wiedzą i zgodą Autora.

hm. Paweł Wieczorek

Czas pożegnań, choć przecież jesień dopiero się zaczęła. Druh Zdzisław Peszkowski odszedł na Wieczną Służbę. Nie „wartę", odkłamywała kiedyś to wyświechtane słowo Ś.P. Druhna Maryla. Trudno przecież wyobrazić sobie naszego Kapelana, żeby gdzieś stał, patrzył w dal i pilnował. On tam już działa, już coś pożytecznego zakłada, na pewno.

W Mazowieckiej Chorągwi Harcerek działa w tej chwili 26 drużyn wędrowniczek. 85 % drużynowych skończyło kurs metodyki wędrowniczej lub minimum. Po raz kolejny udało się zorganizować kurs dla drużynowych „Agricola - Vestigio Ingredi" w którym uczestniczyło 20 kursantek z różnych stron Polski. Prawie wszystkie drużyny, które w zeszłym roku otrzymały miano - w tym roku otrzymają wyższe. Jak to się stało, że w ciągu kilkunastu miesięcy referat wędrowniczek tak bardzo się rozwinął i wzmocnił? Z tej, i kilku innych spraw, tłumaczy się w wywiadzie Referentka...

hm Marek Gajdziński
hm Tomasz Maracewicz

Mówią o nas podobno: „Jacobs - podaj to co najlepsze". Czym jest Jakobstaf ? Jeszcze nie wiesz ? Szczegóły znajdziesz na www.jakobstaf.zhr.pl, a tutaj przeczytać możesz kilka słów o intencjach, które przyświecały nam, gdy wyczarowywaliśmy tę nową przygodę. A więc do dzieła !

hm. Rafał Bednarczyk 

Rok 2007 jest rokiem szczególnym dla harcerstwa. I nie chodzi mi tym razem o zupełnie nieoczekiwany wynik wrześniowego Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP gdzie wybrano po raz pierwszy od 1948 roku społecznego naczelnika i niemalże taką samą Główną Kwaterę ZHP. Jest to dla nas szczególny rok również dlatego, że obie nasze organizacje były na Światowym Jamboree Skautowym w 100-lecie skautingu - co prawda ZHR tylko z wizytą, ale jednak ...

Martin Sebalt

W trakcie wyprawy z okazji stulecia skautingu, mieliśmy okazję poznać lepiej skautów z innych krajów - tak samo oni mieli okazję zobaczyć, jaki jest ZHR. Jednego z naszych nowych przyjaciół poprosiliśmy o spisanie wrażeń, jakie wywarła na nim nasza organizacja.

For I had the chance to get in contact with scouts from various european countries the last few years.I have some overview to compare. But this statement does not want to make any rating between countries or organisations. Because of its limited length it can only show a few aspects.

pwd. Maja Wojciechowska wędr.

Kilka wrażeń i jedna z refleksji po spotkaniu ze skautami z różnych stron świata podczas jubileuszowej wyprawy ZHR do Wielkiej Brytanii w stulecie skautingu.

phm. Michał Piotrowski
 
Początek kwietnia 2007, główne wydanie "Wiadomości". Sympatyczna prezenterka uśmiecha się i pyta czy już niedługo harcerze z ZHP zaczną pić i palić na zbiórkach? Z nadanego chwilę później materiału telewidzowie dowiadują się, że w ZHP trwa właśnie dyskusja na temat prawa harcerskiego, więc 10 punkt z pewnością zostanie niedługo zlikwidowany.

phm. Robert "Orzeł" Chalimoniuk 
 
Nie wiem skąd wzięła się moja fascynacja Poniatowskim, być może z zamiłowania do historii. W latach dziecięcych w pokoju na moim łóżkiem wisiał obraz Januarego Suchodolskiego „Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego pod Lipskiem". Siłą rzeczy często przypatrywałem się mu przed snem. Zapewne to skłoniło mnie do bliższego zainteresowania się tą postacią.

hm. Magda Karowska-Koperwas

Odkryłam, że robię się coraz bardziej sentymentalna... Ciepło mi na sercu, gdy pomyślę, że w szufladach kilkudziesięciu rodzin z całej Polski, zawinięte w chusteczkę lub schowane do pudeka po zapałkach leżą węgielki wyjęte z ostatniego wspólnego ogniska zlotu rodzin harcerskich. Wiem, że w sierpniu przyszłego roku  włożymy je uroczyście do ogniska rozpoczynającego zlot - w Sudetach mam nadzieję... (tu odezwała się moja tęsknota za górami).

O tym, że w HOPR źle się dzieje, mówi się od dawna. Oczywiście wiadomo, że na wszystko, co nowatorskie się narzeka - ale też od powstania HOPR minęło parę lat i najwyższy czas na dyskusję, które pomysły się sprawdziły, a co szybko wymaga naprawy. W odpowiedzi na potrzebę dyskusji i zmian w HOPR, Okręg Wielkopolski HOPR postanowił zorganizować autorską konferencję instruktorską: