phm. Maciej Stępa 

W dniach 2-4 marca 2007 w Gdańsku odbyła się Konferencja Kadry Kształcącej ZHP. Miałem przyjemność się tam znaleźć pod pretekstem przedstawiania prezentacji o specyfice zintegrowanego systemu kształcenia instruktorów Borneo funkcjonującego w Pomorskiej Chorągwi Harcerzy (im. Harcmistrza RP Tomasza Strzembosza). Znalazłem się tam w zastępstwie komendanta naszej Szkoły Instruktorskiej Macieja Starego. Moja prezentacja stanowiła, do spółki z prezentacją hm. Tomasza Maracewicza dotyczacą Agricoli, jedną całość. Znaleźliśmy się tam ponieważ instruktorzy ZHP chcieli posłuchać o praktykach Kształceniowych w ZHR…

Tematem całej Konferencji były właśnie dobre praktyki kształceniowe. Skoro nas tam zaprosili, widać chcą się od nas uczyć. A skoro chcą się, również od nas, uczyć, to chyba znaczy, że całkiem wysoko nas oceniają. Była to jedna z dwóch przełomowych dla mojego stosunku do tej organizacji obserwacji, jakie poczyniłem ostatnimi czasy. Pierwsza dotyczyła gdyńskiego środowiska ZHP, które nie tylko organizacyjnie, ale i pod względem moralnym i dbałości o czystość idei nie ustępuje w niczym ZHRowi. Byłem jednakże skłonny brać gdyński przypadek za wyjątek potwierdzający regułę i dalej wierzyć w stereotypy dotyczące ZHP. To co zobaczyłem i usłyszałem podczas tej konferencji nie pozwoliło mi dłużej pozostawać ślepym. Opowiem poniżej o kilku takich stereotypach, które runęły w moich oczach w ten pamiętny weekend.

Stereotyp 1.” ZHP to ideowe cieniasy – u nich łamie się Prawo Harcerskie, a instruktorzy nic sobie z tego nie robią” Błąd. Po pierwsze nie jest to takie nagminne jak nam w ZHRze się wydaje. Po drugie istnieje duże grono instruktorów ZHP, którzy to widzą, boli ich to i z tym walczą.

Stereotyp 2. „ZHP nas nie cierpi – uważają nas za gorszych”. Przeciwnie – cenią nas bardzo wysoko, gdybym nie był harcerzem to powiedziałbym, że cholernie wysoko. Pod wieloma względami uważają nas za wzór. To MY często trakujemy ZHP jak gorszych harcerzy z pogarda mówiąc o nich ZETHAPY.

Stereotyp 3. „Tam wciąż rządzi stare – komunistyczni działacze tkwią w strukturach jak drzazgi i ani myślą opuszczać ciepłych posadek”. I to niestety jest prawda. Ale nie jest tak, że młodzi gniewni w ZHP tego nie widzą. Widzą i walczą z tym na ile mogą!

Stereotyp 4. „ZHP jest niepuszczańskie – śpią w namiotach wkręconych w beton i dobrze im z tym” Prawda i nieprawda. Prawda, ze wielu tak robi, nieprawda, ze im się to podoba. Wielu z nich wmówiono, że inaczej się nie da, że sanepid nie pozwoli. Wiele drużyn robie puszczańskie obozy, tylko pozazdrościć, choć większość rzeczywiście biwakuje na betonie. Zabawne było, gdy druh z ekscytacją przeżywał prezentację obozu wędrownego i jego zalet (wędrówki, niewygód, noszenia namiotów itp.) – coś, co dla przeciętnego ZHRowca jest chlebem powszednim.

Można by pewnie wymieniać dalej, każdy z nas ZHRowych instruktorek i instruktorów ma swoje własne stereotypy. Nie twierdzę ze wszystkie są fałszywe – moje też jak się okazało coś w sobie miały. Ta druga obserwacja, jaką poczyniłem, zapowiedziana we wstępie to to, że warto weryfikować swoje o ZHP poglądy. Warto, bo można spotkać ciekawych ludzi, w gruncie rzeczy dążących do tych samych celów co my, trochę inną drogą. Skoro zaś ich służba w takiej formie przynosi rezultaty to może warto by się od nich tego i owego nauczyć? Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że tym z nich, którzy myślą podobnie jak my (puszczaństwo, prawo harcerskie, prawdziwe harcerstwo) jest szczególnie ciężko. Wewnątrz swojej organizacji nie znajdują silnego wsparcia góry, bo górze podoba się status quo. Tym, którzy chcą zmieniać ZHP na lepsze, bo widzą jego błędy a jednocześnie są wierni swej organizacji, szczególnie jesteśmy winni pomoc. Nie zaproszeniem do przyjścia do nas, bo jest wartość w tym by dobre instruktorki i instruktorzy byli w ZHP! Może uda im się to, przed czym uciekli nasi Założyciele? Może zmienią ZHP na lepsze? A nawet jeśli nie… to zawsze dobrze jest wesprzeć tych, którzy walczą w słusznej sprawie!  

Czuwaj!

phm. Maciej Stępa

phm. Maciej Stępa, hufcowy 2 Gdyńskiego Hufca Harcerzy ZBROJA, Instruktor Szkoły Instruktorskiej Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR