
Jeśli rolą ZHR jest wychowanie młodych ludzi do świadomej postawy obywatelskiej (patrz statut ZHR), to jednym z ważnym zadań, powinno być przygotowanie ich do aktywnego udziału w organizacjach pozarządowych. Organizacjach, które pełnią coraz istotniejszą rolę we współczesnym świecie. Pozwalają osobom prywatnym, obywatelom angażować się w rozwiązywanie problemów, osiąganie wspólnych celów społecznych.
W efekcie harcerstwo wyizolowało się z ruchu organizacji pozarządowych w Polsce. Żyje swoim życiem. O harcerstwie nie słychać wśród innych organizacji a harcerstwo nie interesuje się ich działalnością. Co prawda harcerki i harcerze z własnej inicjatywy uczestniczą w działaniach wielu organizacji pozarządowych (od udziału w zbiórkach Caritasu i Wielkiej Orkiestry do poważnej służby podejmowanej na rzecz dzieci czeczeńskich mieszkających w Polsce), ale dzieje się to na marginesie głównego nurtu życia harcerskiego.
I tu dochodzimy do drugiego powodu, dla którego harcerscy wychowawcy powinni poważnie zainteresować się współdziałaniem z innymi organizacjami pozarządowymi. Coraz częściej, najważniejsze pola służby, jakie podejmują harcerze tworzone są wymyślane nie przez samo harcerstwo, które najczęściej skupia się na wykorzystywaniu młodzieży do funkcji dekoracyjnych (uroczyste apele i warty honorowe) lub jako pomocnicze formacje policyjno-porządkowe, ale właśnie przez różne organizacje pozarządowe (nota bene tworzone często przez harcerzy, o czym wspominałem w numerze 7 Pobudki).
Cykl Harcerstwo w świecie NGO powstaje na prośbę przedstawiciela obecnych władz Związku, w przekonaniu, że są dwa poważne powody, dla których wychowanie harcerskie powinno zakładać przygotowanie do pracy w organizacjach pozarządowych i współdziałanie z takimi organizacjami. Po pierwsze trudno sobie wyobrazić obywatela, który nie uczestniczy w pracy organizacji pozarządowych. Po drugie organizacje pozarządowe otwierają przed harcerstwem ważne społecznie pola służby.
W każdym odcinku cyklu, będę starał się przedstawiać jeden aspekt funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz jedną interesującą organizację. Dziś polski sektor pozarządowy w liczbach.
Zapraszam do dyskusji na temat miejsca organizacji pozarządowych w wychowaniu harcerskim i relacji ZHR z innymi organizacjami. Będę wdzięczny za komentarze informujące o współpracy waszych drużyn z ciekawymi organizacjami. O wspólnie realizowanych ciekawych odcinkach służby. Może uda się nam stworzyć listę najciekawszych organizacji oraz poradnik jak z nimi pracować. Czekam na komentarze (poniżej lub listy na
hm. Krzysztof Stanowski
POLSKI SEKTOR POZARZĄDOWY W LICZBACH
Na podstawie serwisu www.ngo.pl oraz badań Stowarzyszenia Klon/Jawor
Organizacje pozarządowe w Polsce
- W Polsce w zarejestrowanych jest ponad 45 tys. stowarzyszeń i ponad 7 tys. fundacji (2004 roku)
- Łączną liczbę członków organizacji można szacować na ok. 8 mln (2004).
- Niemal co druga zarejestrowana organizacja ma siedzibę w dużym mieście (byłym lub obecnym mieście wojewódzkim)
- Najwięcej jest w Polsce organizacji pozarządowych działających w obszarze "sportu, turystyki, rekreacji i hobby" (38,6%), "kultura i sztuka" (11,6%), "edukacja i wychowanie" (10,3%) oraz "usługi socjalne i pomoc społeczna" (10%) i "ochrona zdrowia" (8,2%).
- 2/3 organizacji używa w swojej pracy komputera, z czego połowa korzysta więcej niż z jednego komputera. Przedstawiciele niemal 4/5 organizacji deklarują, że korzystają z Internetu w sprawach związanych z organizacjami (w siedzibie lub poza nią), co drugi robi to co najmniej kilka razy w tygodniu.
- 2/3 organizacji nie zatrudnia stałego, płatnego personelu. Łączną wielkość zatrudnienia w organizacjach szacować można na niecałe 64 tys. pełnych etatów
Wolontariat i społeczne wsparcie dla organizacji pozarządowych
- W 2005 roku 23,2%, czyli ok. 6,9 mln dorosłych Polaków poświęciło swój czas na pracę wolontariacką. Od 2001 roku liczba wolontariuszy wzrosła dwukrotnie.
- W 2005 roku 41,8%, czyli 12,5 mln dorosłych Polaków przekazało pieniądze lub dary rzeczowe na rzecz organizacji pozarządowych, ruchów społecznych lub religijnych. Oznacza to wzrost w stosunku do 2003 roku, kiedy finansowe lub rzeczowe wsparcie dla organizacji i ruchów społecznych zadeklarowało 33,4% Polaków.
- Najwięcej wolontariuszy jest wśród osób z wyższym wykształceniem. W wolontariat najczęściej angażują się osoby młode, poniżej 25 roku życia (studenci i uczniowie). Zwiększa się też liczba wolontariuszy wśród osób między 36 a 45 rokiem życia, pracujących zawodowo. Częściej w pracę społeczną angażują się mężczyźni (stanowią 53% wolontariuszy).
- Wolontariusze najczęściej wspierają swoją pracą:
- organizacje pomagające najuboższym
- organizacje i ruchy religijne, parafialne
- Ochotnicze Straże Pożarne, GOPR, WOPR i inne organizacje ratownicze
- Najczęściej wskazywanym powodem pracy społecznej są moralne, religijne i polityczne przekonania (mówi o nich 64% wolontariuszy). 37% wolontariuszy podjęło pracę społeczną ze względu na zainteresowania i przyjemność z jej wykonywania. 33% angażuje się w wolontariat licząc na odwzajemnienie pomocy w przyszłości.
- Liczba Polaków zaangażowanych w prace wolontariacką rośnie, ale nie zwiększa się liczba godzin na nią poświęcanych - tylko co dziesiąty wolontariusz przepracował społecznie w ostatnim roku więcej niż 19 dni roboczych (150 godzin).
{mosimage}Jeśli szukasz danych dotyczących III sektora w Polsce warto zajrzeć na www.ngo.pl - portal organizacji pozarządowych.